Startup Wroclaw pełni rolę koordynatora miejskiego ekosystemu startupowego we Wrocławiu. W ramach swojej działalności wspiera lokalne firmy technologiczne poprzez organizowanie spotkań networkingowych, eventów, promocję, nawiązywanie kontaktów z dojrzałymi podmiotami oraz funduszami inwestycyjnymi. Dodatkowo, zespół prowadzi serwis informacyjny na stronie startupwroclaw.pl, gromadzący unikalną bazę danych wrocławskich startupów.
Uniwersytet Wrocławski jako jedyna uczelnia na Dolnym Śląsku posiada status Uczelni Badawczej. Ze społecznością akademicką liczącą niemal 30 tys. osób, 10 wydziałami, 150 kierunkami studiów i ponad 500 profesorami jest w stanie wygenerować korzyści dla akcelerowanych startupów w zakresie ich rozwoju przez stosowanie rozpoznawalnych, najlepszych praktyk, narzędzi oraz standardów w obszarze wspierania rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw. Dodatkowo, UWr współpracuje z około 800 uczelniami zagranicznymi. Poprzez działanie Centrum Transferu Technologii uczelnia blisko kooperuje z biznesem, ma opracowane dobre praktyki w skutecznym przekładaniu projektów naukowych na przedsięwzięcia komercyjne. Uczelnia ma także doświadczenia w praktycznym budowaniu i wdrażaniu partnerstw naukowo-biznesowych, współpracy z instytucjami otoczenia biznesu, a także jest ważnym elementem regionalnego i lokalnego systemu innowacji.
Uniwersytet SWPS jest pierwszym niepublicznym uniwersytetem w Polsce, który należy do grona najaktywniejszych jednostek badawczych w kraju, wyróżnionych przez najwyższą oceną A+ za badania w obszarze psychologii oraz nauk o polityce i administracji. Uczelnia zatrudnia blisko 400 naukowców w ponad 20 centrach badawczych. Realizuje średnio 250 projektów rocznie, z których część to projekty aplikacyjne o istotnym znaczeniu społecznym. Posiada kampusy w sześciu miastach Polski, które są nowocześnie wyposażone i umożliwiają prowadzenie badań na światowym poziomie. Uniwersytet SWPS posiada sprawnie funkcjonujący system wsparcia przedsiębiorczości oraz komercjalizacji wyników prac B+R: tj. Centrum Transferu Wiedzy, które zajmuje się inkubacją i akceleracją innowacji opartych na wynikach badań z nauk społecznych i humanistycznych, w tym posiada doświadczenie w zakresie ochrony IP oraz tworzenia i akceleracji startupów oraz spółkę celową SWPS Innowacje, realizującą różnego rodzaju usługi badawcze i doradcze dla biznesu i otoczenia społeczno-gospodarczego.
Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego jest jedną z najstarszych instytucji otoczenia biznesu na Dolnym Śląsku. DARR S.A. została powołana do życia w roku 1991. Jest instytucją non-profit, a celem statutowym agencji jest m.in. wspieranie rozwoju prywatnej przedsiębiorczości opartej na wiedzy. Instytucja zrealizowała ponad 140 projektów, a suma wsparcia udzielonego przedsiębiorcom przekracza 460 mln PLN. DARR S.A. ma bardzo bogate doświadczenie w zakresie wspierania innowacyjnych startupów poprzez swoje programy akceleracyjne (Climate-KIC, ClimateLaunchpad, Greenhouse), programy dotacyjne (Bon na Innowacje 2022-2023), mentoringowe (Futurepreneurs) oraz w zakresie inwestycji kapitałowych i tworzenia nowych spółek typu Spin-off (Akcelerator Innowacji Dolnośląski Park Technologiczny T-Park).
Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Wrocławskiej (AIP PWr) – to start w świat biznesu, innowacji i technologii. Jego celem jest wspieranie innowatorów, startupów i przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać innowacyjne produkty i usługi. Współpracuje zarówno z osobami wywodzącymi się z uczelni, jak i zewnętrznymi specjalistami, by zapewnić kompleksową i praktyczną wiedzę. Oferuje nie tylko adres dla firmy, ale również możliwość wynajęcia biura i przestrzeni do pracy. AIP PWr organizuje programy preinkubacyjne takie jak “Grow Up Tech”, konsultacje z ekspertami i praktykami oraz szereg wydarzeń skierowanych do środowiska startupowego. Działania inkubatora mają na celu łączenie pomysłodawców i twórców z biznesem oraz inwestorami.